Σπουδαία νίκη για τον Λεβαδειακό με 1-0 επί του Ιωνικού για την 15η αγωνιστική της Super League 2022-23, στο Δημοτικό Στάδιο Λιβαδειάς «Λάμπρος Κατσώνης».

Με τον καλύτερο τρόπο έκλεισε το 2022 ο Λεβαδειακός, πανηγυρίζοντας μία τεράστιας σημασίας νίκη, που τον φέρνει πλέον στην 11η θέση της βαθμολογίας.

Το «χρυσό» γκολ για την ομάδα μας σημείωσε ο Δούμτσιος στο 32ο λεπτό με ένα φανταστικό σουτ από αριστερά, κάνοντας το 1-0. Νωρίτερα είχε χαθεί ακόμα μία πολύ μεγάλη ευκαιρία με το σουτ του Βρακά μέσα από την περιοχή να αποκρούει ο αντίπαλος τερματοφύλακας.

Οι δύο ομάδες είχαν εκατέρωθεν ευκαιρίες στο δεύτερο ημίχρονο, από τις πλέον αξιοσημείωτες για τον Λεβαδειακό ένα εκπληκτικό χτύπημα φάουλ του Βρακά στο «παραθυράκι», που απέκρουσε δύσκολα ο Χουτεσιώτης στο 74′, ενώ ο Ιωνικός είχε μείνει με δέκα παίκτες ένα λεπτό νωρίτερα.

Ο ρυθμός του αγώνα παρέμεινε φρενήρης, με το σκορ όμως να μην αλλάζει και τον Λεβαδειακό να φτάνει σε μία εξαιρετικά πολύτιμη νίκη.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Γιάσμινκο Βέλιτς): Στογιάνοβιτς, Κωνσταντινίδης (62′ Τζημόπουλος), Βήχος, Τσάπρας, Μπάχανακ, Μεχία, Νίκας (62′ Τορό), Χάμοντ, Βρακάς, Δούμτσιος (89′ Τσιριγώτης), Μουτίνιο.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Μύγας, Ρομαό, Σόουζα, Σάκιτς, Αντούνες (46′ Μασάς), Τσίμπσαχ, Άοσμαν, Φαντιγκά, Λοβέρα, Ιωαννίδης (70′ Ελευθεριάδης).