Την πρόκριση στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας πανηγύρισε η ομάδα μας, επικρατώντας με 2-1 της ΑΕΛ στο Στάδιο Αλκαζάρ, σε νοκ άουτ αγώνα για την 5η φάση της διοργάνωσης.

Ο Λεβαδειακός ήταν ανώτερος, δημιούργησε σημαντικές ευκαιρίες και παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να πάρει την πρόκριση.

Ο Σκβάρκα πρωταγωνίστησε την πρώτη μεγάλη φάση του αγώνα μόλις στο 3ο λεπτό, με σουτ μέσα από την περιοχή μετά από σέντρα του Λούα Λούα, για να διώξει ο τερματοφύλακας της ΑΕΛ. Στο 7′ οι γηπεδούχοι έκαναν το 1-0 με σουτ του Πεντρόσο.

Δύο λεπτά αργότερα ο Λεβαδειακός έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει με σουτ του Σκβάρκα, κάτι που τελικά πέτυχε στο 25′ με κεφαλιά του Νίκα, ο οποίος πήδηξε πιο ψηλά απ’ όλους μετά από κόρνερ που εκτέλεσε ο Μουτίνιο για το 1-1.

Καλή στιγμή και στο 27′ για τον Λεβαδειακό με τον Δούμτσιο να περνάει τον αντίπαλο τερματοφύλακα αλλά να μην προλαβαίνει την μπάλα. Στο 43′ η ομάδα μας έκανε την ανατροπή μετά από όμορφη συνεργασία μέσα στην περιοχή και τον Σκβάρκα να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 1-2, που ήταν το σκορ ημιχρόνου.

Στον Λεβαδειακό ανήκει και η πρώτη μεγάλη φάση του δευτέρου μέρους, με τον Λούα Λούα στο 60′ από αριστερά να κάνει όμορφη ενέργεια, αλλά το σουτ του να περνάει λίγο άουτ. Στο 69′ ο Στογιάνοβιτς πραγματοποίησε μία σπουδαία επέμβαση σε σουτ του Νικολιά, διατηρώντας το προβάδισμα για τον Λεβαδειακό, με το 1-2 να μένει ως το τέλος.

Οι συνθέσεις του αγώνα:

ΑΕΛ (Γκουτσίδης): Θεοδωρόπουλος, Καλουτσικίδης (63′ Θ.Παπαγεωργίου), Κοσονού, Γκοτζαμανίδης, Ηλιάδης, Κ.Παπαγεωργίου (Μιλτιάδης), Θωμαΐδης (81′ Αντράντα), Πλέγας, Πεντρόσο, Νικολιάς (81′ Γλυνός), Όγκμποε.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Βέλιτς): Στογιάνοβιτς, Τσάπρας, Βινίσιους, Τζημόπουλος (63′ Μπαχανάκ), Παναγιώτου, Νίκας, Χάμοντ (83′ Μεχία), Σκβάρκα, Λούα Λουα (73′ Τόρο), Μουτίνιο, Δούμτσιος (83′ Τσιριγώτης).