Ακόμα μία πολύ καλή εμφάνιση από τον Λεβαδειακό απέναντι στον ΟΦΗ στο «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης», αλλά έμεινε τελικά στο 1-1 για την 1η αγωνιστική των πλέι άουτ της Stoiximan Super League.

Με έναν σημαντικό βαθμό φεύγει από το Ηράκλειο η ομάδα μας, ωστόσο κάλλιστα μπορούσε να έχει κερδίσει τον ΟΦΗ, καθώς ήταν εκείνη που δημιούργησε τις πιο κλασικές ευκαιρίες στην αναμέτρηση.

Στο πρώτο ημίχρονο οι παίκτες του Γιάννη Πετράκη ήταν αυτοί που δημιούργησαν τις δύο πρώτες μεγάλες στιγμές, ιδιαίτερα το σουτ του Σαχπεκίδη μέσα από την περιοχή, που απέκρουσε εντυπωσιακά ο τερματοφύλακας του ΟΦΗ. Στη συνέχεια ο Γκροφ δήλωσε «παρών» όποτε χρειάστηκε στις προσπάθειες των γηπεδούχων.

Ο Νίκας ήταν τελικά αυτός που έβαλε μπροστά στο σκορ τον Λεβαδειακό στο 48′ με εξαιρετική κεφαλιά, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γιαννιώτα. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 73′ με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Στις καθυστερήσεις χάθηκε ακόμα μία σπουδαία ευκαιρία από τον Λεβαδειακό, με την κεφαλιά του Βινίσιους να αποκρούει δύσκολα ο τερματοφύλακας του ΟΦΗ.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΟΦΗ (Νταμπράουσκας): Μανδάς, Διαμαντής, Πασαλίδης (64’ Περέα), Βούρος, Θοράρινσον, Ντιουσέ (64’ Νέιρα), Μεγιάδο, Λάρσον, Μπάκιτς (80’ Γκρόνινγκ), Μπαλογιάννης (72’ Μπιφουμά), Ντίκο.

Λεβαδειακός (Πετράκης): Γκροφ, Βινίσιους, Τσάπρας, Παζ (53’ Ντεντάκης), Λιάγας, Παναγιώτου, Χάμοντ, Μεχία (84’ Μπελμόντ), Νίκας (84’ Σκβάρκα), Σαχπεκίδης (84’ Τόρο), Γιαννιώτας (63’ Γερεμέγεφ).