Ο Λεβαδειακός έδειξε ακόμα μία φορά πολύ μαχητικό πρόσωπο, αλλά ηττήθηκε με 2-0 από την ΑΕΚ στο Δημοτικό Στάδιο Λιβαδειάς, για την 9η αγωνιστική της Super League.

Οι παίκτες του Γιάσμινκο Βέλιτς στάθηκαν εξαιρετικά στο πρώτο ημίχρονο και δεν άφησαν την ΑΕΚ να φανεί ιδιαίτερα απειλητική. Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα ανήκε στην ομάδα μας με κόρνερ στο 3ο λεπτό, όπου ο Λούα Λούα έπιασε την κεφαλιά αλλά δεν βρήκε στόχο. Ένα 45λεπτο που δεν είχε πολλές φάσεις κι o Λεβαδειακός στάθηκε πολύ καλά, ενώ αντιμετωπίστηκε με δύο μέτρα και δύο σταθμά στον πειθαρχικό έλεγχο από τον διαιτητή, ο οποίος έδειξε κίτρινη κάρτα στους Χάμοντ και Νίκα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ προηγήθηκε με κεφαλιά του Λιβάι Γκαρσία στο 50′. Στο 65′ ένα ωραίο σουτ του Λούα Λούα μπλόκαρε ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων, ενώ στο 70′ η ΑΕΚ έκανε το 2-0 με πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Λιβάι Γκαρσία. Θα πρέπει να σημειωθεί ότι ο διαιτητής VAR είχε αντίθετη άποψη και κάλεσε τον ρέφερι του αγώνα για να κάνει επανέλεγχο της φάσης από το μαρκάρισμα του Χάμοντ στον Γκατσίνοβιτς, ωστόσο εκείνος δεν άλλαξε την απόφασή του κι έδειξε την εσχάτη των ποινών.

Δύο λεπτά αργότερα ο Λεβαδειακός έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία, με τον Μουτίνιο να σουτάρει από πλάγια θέση, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ. Ακόμα μία σπουδαία στιγμή για την ομάδα μας στο 80′, ο Μουτίνιο έκανε το γύρισμα από τα δεξιά, αλλά ο Πέτρε δεν πρόλαβε να βρει την μπάλα και να τη στείλει στα δίχτυα.

Ο Λεβαδειακός συνέχισε να ψάχνει το γκολ μέχρι το φινάλε, χάνοντας μάλιστα ακόμα μία μεγάλη ευκαιρία στο 95′ με τον Σκβάρκα να σουτάρει και τον Γιαννιώτα στην επαναφορά να μην καταφέρνει να βρει δίχτυα.

Οι συνθέσεις του αγώνα:

Λεβαδειακός (Βέλιτς): Μάρκοβιτς, Τσαπράς, Βινίσιους, Λιάγκας, Παναγιώτου, Νίκας, Μεχία, Χάμοντ (81′ Σκβάρκα), Μουτίνιο, Λούα Λούα (85′ Γιαννιώτας), Τόρο (63′ Πέτρε).

ΑΕΚ (Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Σιντιμπέ, Σιμάνσκι, Πινέδα (72′ Γιόνσον), Ελίασον (79′ Μάνταλος), Γκατσίνοβιτς, Αραούχο, Γκαρσία (92′ Γαλανόπουλος)