Ο ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ επικράτησε του Εργοτέλη με σκορ 1-3, στον αγώνα που έγινε σήμερα το απόγευμα στο Παγκρήτιο στάδιο, για τη 19η αγωνιστική της Super League 2 2019-2020.
Όλα τα γκολ της αναμέτρησης σημειώθηκαν στο β’ ημίχρονο.
Στο 70’ ο Mejía άνοιξε το σκορ, όταν στο εξαιρετικό σουτ που επιχείρησε από τα 25 μέτρα η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και κατόπιν μέσα από τη γραμμή του τέρματος.
Στη συνέχεια, δύο νεαροί παίκτες, οι οποίοι προέρχονται από την ομάδα Νέων έδωσαν αέρα τριών τερμάτων.
Στο 83’ ο Νίκας με κεφαλιά, έπειτα από σέντρα του Μάντζιου από τα αριστερά έκανε το 0-2.
Στο 89’ ο Βήχος σουτάροντας από το σημείο που νωρίτερα είχε ανοίξει το σκορ ο Mejía, αλλά χαμηλά αυτή τη φορά, έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του τερματοφύλακα του Εργοτέλη, γράφοντας το 0-3.
Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι μείωσαν το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ροβίθη, σε τραβηγμένη υπόδειξη του διαιτητή για μαρκάρισμα του Angoua στον Τσέλιο, βγάζοντας στη συνέχεια και κίτρινη κάρτα στον παίκτη του ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΥ για διαμαρτυρία.
Για τον Εργοτέλη έπαιξαν οι:
Καλογεράκης, Προβυδάκης, Κοιλιάρας (63’ λ. τρ. Μπούσης), Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Πέιος, Τσέλιος, Μπουτσάκης (75’ Μπουρσέλης), Barata (62’ Atef), Ροβίθης, Efford.
Για τον ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟ αγωνίστηκαν οι:
Bajic, Μύγας, Βήχος, Angoua, Λιάγκας, Mejía, Kone, Συμελίδης (88’ Παντελιάδης), Poletto (76’ Νίκας), Μπαστιάνος (85’ Κοζορώνης), Μάντζιος.

Οι δηλώσεις του κ. Αντωνίου στη συνέντευξη τύπου:
Νίκη στο Παγκρήτιο
«Η νίκη είναι πολύ σημαντική για εμάς, απέναντι σε έναν πολύ ποιοτικό αντίπαλο.
Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους παίκτες μου, γιατί τήρησαν το πλάνο παιχνιδιού που είχαμε διαλέξει να ακολουθήσουμε… να πιέσουμε δηλαδή τον Εργοτέλη μπροστά, καθώς ξέρουμε ότι είναι μία ομάδα που έχει καλή κατοχή της μπάλας και δουλεύει πολύ με passing game.
Εάν εξαιρέσουμε μία φάση στα πρώτα λεπτά με το δοκάρι του Εργοτέλη, από εκεί και πέρα η ομάδα μου δεν κινδύνεψε, καθώς πάταγε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο. Πετύχαμε τρία πάρα πολύ όμορφα τέρματα, με τη νίκη μας να είναι καθαρή και δίκαιη.
Χαίρομαι που ο ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ κάνει πρωταθλητισμό με νέα παιδιά και στέκομαι στο ότι τα δύο γκολ ήρθαν από δύο παίκτες μικρούς σε ηλικία.
Το πρωτάθλημα έχει πολύ δρόμο ακόμη, με το στόχο να παραμένει η άνοδος στη Super League.
Συγχαρητήρια στους παίκτες μου, διότι παρά τις απουσίες που είχαμε δείξαμε ότι είμαστε μία ομάδα έτοιμη να επιστρέψει».