Συγκλονιστική προσπάθεια από τον Λεβαδειακό, που πάλεψε -παρά τα προβλήματά του- μέχρι τα τελευταία λεπτά απέναντι στον Ολυμπιακό, για να δεχτεί την ήττα με 1-0 στο Δημοτικό Στάδιο Λιβαδειάς, για τη 12η αγωνιστική της Super League.

Οι παίκτες του Γιάσμινκο Βέλιτς έκαναν κατάθεση ψυχής στο «Λάμπρος Κατσώνης» και θα μπορούσαν να έχουν πάρει κάτι περισσότερο από το παιχνίδι.

Ο Ολυμπιακός είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά βρήκε έναν εξαιρετικά στημένο και τρομερά μαχητικό Λεβαδειακό απέναντί του. Ο Ματέι Μάρκοβιτς δήλωσε «παρών» στις περισσότερες φορές που χρειάστηκε, όμως οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τον Ανδρούτσο στο 40′.

Το β’ μέρος ξεκίνησε με τον Λεβαδειακό να χάνει τρεις σημαντικές ευκαιρίες για να ισοφαρίσει. Όσο μάλιστα τα λεπτά κυλούσαν και το 0-1 παρέμεινε, η ομάδα μας κέρδιζε μέτρα στο γήπεδο και στο φινάλε άσκησε ασφυκτική πίεση στον αντίπαλο, κυνηγώντας το γκολ, χωρίς όμως να αλλάξει τελικά το σκορ.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Λεβαδειακός (Βέλιτς): Μάρκοβιτς, Τσάπρας, Βινίσιους, Λιάγκας (39′ Τζημόπουλος), Μπαχανάκ, Νίκας, Χάμοντ (86′ Τσιριγώτης), Βρακάς, Σκβάρκα (46′ Γιαννιώτας), Βήχος, Πέτρε (46′ Δούμτσιος)

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Πασχαλάκης, Ρέτσος, Εμβιλά, Ροντρίγκεζ (83′ Σαμασέκου), Μπιέλ (83′ Φορτούνης), Μασούρας (76′ Μπόουλερ), Ανδρούτσος (76′ Άβιλα), Χουάνγκ, Ντόι, Ελ Αραμπί (64′ Μπακαμπού), Βρουσάι