Οι Νέοι Κ20 του ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΥ αναδείχθηκαν ισόπαλοι με σκορ 2-2 με τους Νέους Κ20 της Νίκης Βόλου, στον αγώνα που έγινε χθες στο γήπεδο του Αγίου Γεωργίου για την 8η αγωνιστική, του 4ου ομίλου, του Πρωταθλήματος K20 Super League 2, αγωνιστικής περιόδου 2021-2022.
Σε ένα ματς που δικαιολόγησε τη βαθμολογική θέση και των δύο ομάδων οι φιλοξενούμενοι είχαν την υπεροχή στο α’ ημίχρονο και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 39’ με πλασέ του Μπαλλά μέσα από την περιοχή, έπειτα από γύρισμα του Τανού από τα δεξιά.
Ωστόσο, οι νεαροί παίκτες του ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΥ κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσια στην εκπνοή του ημιχρόνου με εντυπωσιακό μακρινό σουτ του Μούτσου.
Στο β’ ημίχρονο το παιχνίδι απέκτησε γρήγορο ρυθμό και οι παίκτες του ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΥ Κ20 ήταν εκείνοι που είχαν την υπεροχή, η οποία «καρποφόρησε» στο 56’ με τον Μυτάκη να πετυχαίνει με σουτ μέσα από την περιοχή το 2-1, κάνοντας την ανατροπή στο σκορ.
Στο 61’ σε μία ανύποπτη φάση στο δεξί άκρο της άμυνας του ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΥ Κ20, σε ένα μαρκάρισμα που δεν ήταν καν φάουλ, ο διαιτητής όχι μόνο έδωσε φάουλ, αλλά ανακάλυψε και κάρτα στον Κελεμένι, η οποία ήταν η δεύτερη και αποβάλλοντας τον παίκτη του ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΥ Κ20 άλλαξε χωρίς λόγο τις ισορροπίες στο ματς.
Οι φιλοξενούμενοι έχοντας την αριθμητική υπεροχή προσπάθησαν να απειλήσουν και στο 76’ έπειτα από φάση διαρκείας και κοντινή προβολή του Μπαλλά, ο Κουρτίδης απέκρουσε πάνω στη γραμμή και χωρίς η μπάλα να την έχει περάσει ο α’ βοηθός έφυγε προς τη σέντρα και ενώ ο διαιτητής, που ήταν πιο κοντά στη φάση έμεινε αρχικά ακίνητος. Τελικά το γκολ κατοχυρώθηκε και το 2-2 ήταν το τελικό σκορ της αναμέτρησης.
Ένα αποτέλεσμα που δίνει το προβάδισμα για την πρώτη θέση του 4ου ομίλου στους Νέους Κ20 της Νίκης Βόλου, ωστόσο δεν είναι καταδικαστικό για τους Νέους Κ20 του ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΥ, καθώς ελπίζουν ακόμη στην πρόκριση στην επόμενη φάση του Πρωταθλήματος ως μία από τις δύο καλύτερες δεύτερες ομάδες των οκτώ ομίλων.