Με το γκολ του Μαρκόbσκι στο 38’ ο Λεβαδειακός επικράτησε με 1-0 του Αρη, πήρε βαθιά βαθμολογική «ανάσα» και ώθηση για την δύσκολη συνέχεια

Ο Λεβαδειακός πήρε μια μεγάλη νίκη, την τρίτη στη Λιβαδειά. Οι «πράσινοι» έδειξαν μέσα στον αγωνιστικό χώρο ότι ήταν η ομάδα που ήθελε περισσότερο τη νίκη και τα κατάφερε παίζοντας ψυχωμένα, με πάθος και πείσμα.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο, με τις δυο ομάδες να φυλάνε κατά κύριο λόγο τα νώτα τους. Ο Άρης είχε πιο επιθετική τάση από τον Λεβαδειακό, οι παίκτες του Σάββα Παντελίδη κρατούσαν περισσότερη ώρα τη μπάλα στα πόδια τους, αλλά αυτό μεταφράστηκε μόλις σε μια κλασική ευκαιρία στην εστία του Μπάγιτς με τον Ντιγκινί στο 16ο λεπτό, όταν ο Μπάγιτς έκανε μια καίρια επέμβαση. Ο Λεβαδειακός πρόσεχε κυρίως τα μετόπισθεν και βρήκε το γκολ που εντέλει έκρινε και τον αγώνα στο 38′. Ο Τσαμπούρης σέντραρε από δεξιά και ο Μαρκόβσκι με κεφαλιά νίκησε τον Κουέστα και έκανε το 1-0 για τον Λεβαδειακό μέσα σε αποθέωση.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Άρης είχε διάθεση, συνέχισε να έχει την κατοχή της μπάλας, έφτανε έξω από τα καρέ του Μπάγιτς, αλλά μέχρι εκεί. Ο Λεβαδειακός έπαιζε πίσω και κοιτούσε με αντεπιθέσεις να βρει χώρους και να απειλήσει, κρατώντας με σωστή διαχείριση το υπέρ του σκορ ως το φινάλε.

Ο Νίκος Καραγεωργίου δεν θα μπορούσε να φανταστεί καλύτερο ντεμπούτο στον πάγκο του Λεβαδειακού. Η ομάδα του έπαιξε με πάθος, έβγαλε ένταση, έδειξε πως έχει σφυγμό και συνέχισε την καλή παράδοση που έχει απέναντι στον Άρη εντός έδρας με οκτώ νίκες έναντι μόλις δυο των κίτρινων στη Βοιωτία. Ο Λεβαδειακός έφτασε τους 12 βαθμούς, παραμένει προτελευταίος, όμως θα παλέψει μέχρι τέλους για την παραμονή.

Η εμφάνισή των παικτών ήταν τέτοια, που δείχνει ότι δεν προτίθενται να τα παρατήσουν και η αλλαγή προπονητή λειτούργησε θετικά για την ομάδα.

Γήπεδο: Δημοτικό Στάδιο Λιβαδειάς

Διαιτητής: Αθανάσιος Σέζος (Κιλκίς)

Βοηθοί: Χρήστος Μπαλτάς (Αχαΐας), Ιορδάνης Δημητριάδης (Καστοριάς)

Τέταρτος: Κωνσταντίνος Κωτσάνης (Δράμας)

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Νίκος Καραγεωργίου): Μπάγιτς, Τσαμούρης, Αντιλέχου, Ανγκουά, Ζησόπουλος, Κονέ, Ντιόγκο, Στανόγιεβιτς, Μαρκόβσκι, Νανγκίς (62′ Σαβαντογκό), Γιακουμάκης (69′ Μητρόπουλος)

ΑΡΗΣ (Σάββας Παντελίδης): Κουέστα, Βαλεριάνος, Τζανακάκης, Δεληζήσης, Μπάσα, Ματίγια, Σιώπης, Κόρχουτ (46′ Λάρσον), Γκαρσία (82′ Μαρτίνες), Τόνσο (73′ Διαμαντόπουλος), Ντιγκινί

Τα γκολ: 38′ Μαρκόβσκι

Κάρτες: 33′ Ανγκουά, 36′ Κονέ, 73′ Σιώπης