Ο ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ ηττήθηκε από την ΑΕΚ με σκορ 0-1, στον αγώνα που έγινε χθες στο δημοτικό στάδιο, για την 1η αγωνιστική της 3ης φάσης, του Κυπέλλου Ελλάδας 2016-2017.
Ένα αποτέλεσμα που αδικεί τις προσπάθειες των παικτών του ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΥ, που ήταν καλύτεροι από τους αντιπάλους τους σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, σε ένα ματς που που διεξήχθη σε ένα πολύ βαρύ αγωνιστικό χώρο, λόγω της συνεχόμενης βροχόπτωσης.
Οι φιλοξενούμενοι μπορεί να ήταν εκείνοι, οι οποίοι απείλησαν πρώτοι στο 8’, όταν ο Βούρος, στο ντεμπούτο του με τη φανέλα του ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΥ, έδιωξε τη μπάλα πάνω στη γραμμή του τέρματος, έπειτα από την κεφαλιά του Μπακασέτα, αλλά στη συνέχεια οι παίκτες του ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΥ πήραν τα ηνία του αγώνα και έχασαν αρκετές ευκειρίες.
Συγκεκριμένα, στο 20’ ο Τόπι έβγαλε την παράλληλη μπαλιά, ο Σένκα έκανε το πλασέ, αλλά η μπάλα έφυγε λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Ανέστη.
Ένα λεπτό αργότερα ο Chumbinho έπειτα από ωραία ατομική ενέργεια μέσα στην περιοχή έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του τερματοφύλακα της ΑΕΚ.
Στο 27’ σε εκτέλεση φάουλ του ίδιου παίκτη η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
Στο 44’ ο Μαχαίρας έκανε το σουτ, αλλά ο Ανέστης απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ, ενώ στο 50’ σε σου του ίδιου παίκτη η μπάλα έφυγε άουτ.
Την ίδια κατάληξη είχε και το πλασέ του Chumbinho μέσα από την περιοχή ένα λεπτό αργότερα.
Σε αντίθεση με τη ροή του ματς οι παίκτες της ΑΕΚ ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ στο 70’, έπειτα από συνεργασία του Μεληκιώτη με τον Μπακασέτα και σκόρερ τον τελευταίο.
Στο 74’ ο Μοσχονάς μπλόκαρε τη μπάλα στο σουτ του Μεληκιώτη.
Στο 81’ ο Mendy βρέθηκε μέσα στην περιοχή της ΑΕΚ, σε πλεονεκτική θέση, αλλά καθυστέρησε να σουτάρει και η μπάλα κόντραρε στα σώματα των αμυνόμενων.
Στο 89’ ο Βασιλείου έκανε το σουτ στην κίνηση, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Ανέστη.
Η μεγαλύτερη ευκαιρία της αναμέτρησης χάθηκε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Μάγκας έκανε το πλασέ στην κίνηση μέσα στην περιοχή, αλλά ο Ανέστης απέκρουσε εντυπωσιακά, κρατώντας το προβάδισμα για την ομάδα του εν όψει της ρεβάνς, που θα γίνει την ερχόμενη Τετάρτη στο Ο.Α.Κ.Α.