Την ήττα με 2-0 γνώρισε ο Λεβαδειακός από τον Αστέρα Τρίπολης σε ένα παιχνίδι όπου τα λάθη της διαιτησίας καθόρισαν σε ένα μεγάλο ποσοστό το τελικό αποτέλεσμα.
Ο διαιτητής Βαγγέλης Μανούχος στην πιο καθοριστική φάση του αγώνα λίγο πριν την εκπνοή του α’ ημιχρόνου δεν έδωσε καθαρό πέναλτι στην ομάδα του Λεβαδειακού όταν ο Sawadogo ανατράπηκε καθαρά μέσα στην μικρή περιοχή από αμυντικό. Μάλιστα δέχθηκε και την άδικη κίτρινη κάρτα που απέβη μοιραία όπως φάνηκε στη συνέχεια αφού ο διαιτητής του έδειξε και δεύτερη κίτρινη στο 49* με αποτέλεσμα ο Λεβαδειακός να μείνει με 10 παίκτες. Παράλληλα έγιναν και πολλά λάθη με τους δυο βοηθούς να σταματήσουν τους επιθετικούς του Λεβαδειακού με ανύπαρκτα οφ’ σάϊντ.
Ο Λεβαδειακός  ξεκίνησε με 3-4-3 και τους Μπάγιτς στο τέρμα, Ομο, Ζησόπουλο, Παντελιάδη  στα στόπερ, Τσαμπούρη, Χατζηλάμπρο στα μπακ (δεξιά και αριστερά αντίστοιχα), Καρχάλιο, Στανόγιεβιτς στον άξονα, Ναγκίς, Σαβαντογκό στα άκρα και Μαρκόβσκι στην κορυφή της επίθεσης.
Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον Παπαδόπουλο στο τέρμα, τους Κώτσιρα, Πασαλίδη, Τριανταφυλλόπουλο, Κυριακόπουλο στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά, τους Μουνάφο, Ιγκλέσιας, Βαλιέντε στον άξονα, τους Τόνσο, Καλτσά στα «φτερά» και τον Μανιά προωθημένο.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου όπως είπαμε είδαμε μία σπάνια φάση, καθώς τότε ο Σαβαντογκό ανατράπηκε μέσα στην περιοχή του Αστέρα, αλλά ο ρέφερι Μανούχος «έχασε» τη φάση καθώς γλίστρησε! Προφανώς μετά από συνεννόηση με τον βοηθό Νικολαϊδη «κιτρίνισε» τον ακραίο του Λεβαδειακού για «θέατρο». Μια απόφαση πέρα για πέρα άδικη αφού αν δινόταν το πέναλτι σίγουρα η εξέλιξη θα ήταν διαφορετική.

Στο 64’ ο Τόνσο με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή νίκησε τον Μπάγιτς για το 0-1.  Στο 90’  ο  Φερνάντεζ «κλείδωσε» τη νίκη, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα, μετά από πάσα του Μανιά.

Λεβαδειακός (Σανίνο): Μπάγιτς, Τσαμπούρης, Παντελιάδης, Χατζηλάμπρος (55’ Βήχος), Ζησόπουλος, Όμο, Νανγκίς (72’ Μητρόπουλος), Καραχάλιος, Μαρκόφσκι, Στανόγιεβιτς (77’ Ιωαννίδης), Σαβαντογκό.

Αστέρας Τρίπολης (Παράσχος): Παπαδόπουλος, Βαλιέντε, Κυριακόπουλος, Πασαλίδης, Τριανταφυλλόπουλος, Ιγκλέσιας (58’ Τσιλιανίδης), Καλτσάς (80’ Φερνάντεζ), Μουνάφο, Κώτσιρας, Τόνσο (90+3’ Ορτέγκα), Μανιάς.