Για την 23η αγωνιστική του πρωταθλήματος Κ17 της Superleague η ομάδα του Λεβαδειακού αντιμετώπισε τον Απόλλωνα Σμύρνης και επιβλήθηκε με το φτωχό βάση ευκαιριών αλλά απόλυτα δίκαιο 2-1 κάνοντας μία πραγματικά φανταστική εμφάνιση.

Η ομάδα του Βαγγέλη Λέντα κυριάρχησε από το πρώτο λεπτό δημιουργώντας πολλές ευκαιρίες και το τελικό αποτέλεσμα σίγουρα την αδικεί. Το 1-0 στο 27′ με καταπληκτικό γκολ από τα 35 μέτρα του Τσάπρα στο αριστερό γάμα της εστίας. Στο 34′ πολύ ωραία κομπίνα σε κόρνερ του Σπίρι, ο Νικολάου μόνος του σούταρε για να αποκρούσουν οι αμυντικοί πάνω στην γραμμή και στην επαναφορά ο Κατσικαλάκης εντελώς μόνος του σε κενή εστία έστειλε την μπάλα πάνω από το δοκάρι. Στο 41′ ο Τσάπρας βρέθηκε σε θέση τετ α τετ αλλά το πλασέ του απέκρουσε ο τερματοφύλακας και στην συνέχεια της φάσης ο Σπίρι με όμορφο πλασέ από το ύψος της περιοχής έκανε το 2-0.

Στο 49′ ο Πρίφτι μόνος του από πλάγια αντί να δώσει στον Τσάπρα που ήταν απέναντι σε κενή εστία, πλάσαρε για να αποκρούσει ο τερματοφύλακας. Στο 65′ νέα μεγάλη ευκαιρία με τον Σαχίνη να γυρίζει παράλληλα στον Λυμπέρη και αυτός από το ένα μέτρο να στέλνει την μπάλα ψηλά άουτ. Στο 68′ ο Σπίρι σε θέση τετ α τετ πλάσαρε και πριν περάσει η μπάλα την γραμμή έδιωξε ο αμυντικός του Απόλλωνα. Στο 84′ έγινε το 2-1 με αυτογκόλ του Τσάπρα και στο 89′ στην ίσως ευκαιρία της χρονιάς ο Κακός έχοντας δίπλα του τον Λυμπέρη και τον Τζάνο και εντελώς μόνοι τους με τον τερματοφύλακα σούταρε από το ύψος της περιοχής στα χέρια του τερματοφύλακα.

Λεβαδειακός: 1. Λιάπης 2. Σαχίνης (70′ Λεχουρίτης) 3. Σκλαβούνος 4. Γερακιός 5. Μολές 6. Νικολάου 7. Κατσικαλάκης (63′ Τζάνος) 8. Κασμάς (84′ Χεκιμάι) 9. Πρίφτι (65′ Λυμπέρης) 10. Τσάπρας 11. Σπίρι (75′ Κακός)

Δήλωση Βαγγέλη Λέντα :

«Για μας ήταν πολύ σημαντικό το παιχνίδι αυτό και με αυτό στο μυαλό μας μπήκαμε από το πρώτο λεπτό και επιβάλλαμε την κυριαρχία μας. Το 2-0 στο πρώτο ημίχρονο φανερώνει άλλωστε και την αποφασιστικότητα που είχαμε. Ακριβώς με τον ίδιο τρόπο μπήκαμε και στο δεύτερο ημίχρονο και από ατυχία ή κακή επιλογή δεν καταφέραμε να τελειώσουμε το παιχνίδι και έτσι προς το τέλος δώσαμε την ευκαιρία στον Απόλλωνα να ελπίζει σε κάτι περισσότερο και να αγχωθούμε. Παρόλα αυτά πιστεύω ότι κάναμε μία απόλυτα συγκεντρωμένη στον στόχο μας προσπάθεια με πολλά τρεξίματα, αλληλοκαλύψεις και ωραίο ποδόσφαιρο το οποίο χάρηκαν όσοι ήρθαν να μας δουν. Συνεχίζουμε με μεγάλη προσπάθεια από τους παίκτες μου στις προπονήσεις να τελειώσουμε με αξιοπρέπεια και αποφασιστικότητα το πρωτάθλημα μας απέναντι σε Παναθηναϊκό εκτός, Ατρόμητο εντός και Ολυμπιακό εκτός. Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά μου».