Η ατυχία «κτύπησε» και πάλι στο Δημοτικό Στάδιο Λιβαδειάς. Ο Λεβαδειακός χάνοντας ευκαιρίες με το… «τσουβάλι» αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με τη Λάρισα στα πλαίσια της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League- Σουρωτή.

Ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Giuzeppe Sannino έπαιξε στο μισό γήπεδο την Λάρισα αλλά το μόνο που κατόρθωσε ήταν να ισοφαρίσει το γκολ που είχε δεχθεί από το πρώτο μέρος σε μια και μοναδική επιθετική στιγμή των φιλοξενούμενων.

Πολλές οι χαμένες ευκαιρίες με αποκορύφωμα την φάση στις καθυστερήσεις όπου ο Γιακουμάκης σε ανεπανάληπτο τετ α τετ πλάσαρε αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατήρι και σταμάτησε στα πόδια του Κρίστινσον που είχε πέσει και στην αντίθετη κατεύθυνση. Τι άλλο να πεις…

Τα γκολ

Ο Αλεξάντρ Κοέφ άνοιξε το σκορ  με  πλασέ στην κίνηση στο 13′, ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Πίτι. Αυτή ήταν η πρώτη ευκαιρία της ΑΕΛ μέχρι εκείνο το λεπτό και η μοναδική άξια αναφοράς για όλο τον αγώνα.

Ο Τζουζέπε Σανίνο ρίσκαρε βλέποντας την ομάδα του να χάνει. Με Γιακουμάκη και Ιωαννίδη έκανε πιο επιθετικό τον Λεβαδειακό. Ο νεοεισλθών Ιωαννίδης στο 82′ εκμεταλλεύτηκε τις κόντρες, πλάσαρε, η μπάλα χτύπησε στο σώμα του Γκόλια και κατέληξε στα δίχτυα για το τελικό 1-1. Παρεμπιπτόντως αυτό έγινε πέντε λεπτά μετά την είσοδό του.

.Το τέλος του αγώνα βρήκε τους «πράσινους» να έχουν 11 τελικές, ενώ η ΑΕΛ, από την οποία διασώθηκε ο Ντέλετιτς, 5. Όσο για την κατοχή; Ο Λεβαδειακός είχε ποσοστό 67%, ενώ οι Βυσσινί 33%!

Έτσι έπαιξαν:

Αν δεν σε θέλει η μπάλα... Λεβαδειακός - Α.Ε.Λ. 1-1

Γήπεδο: Δημ. Στ. Λιβαδειάς

Διαιτητής: Στέφανος Κουμπαράκης (Θράκης)Βοηθοί: Χρήστος Ακρίβος (Αθηνών) και Κουρομπύλια  Χρυσούλα (Δυτ. Αττικής)

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Τζουζέπε Σανίνο): Επασί, Τσαμπούρης, Αντιλεού, Ζησόπουλος, Παντελιάδης, Καραχάλιος, Μητρόπουλος (65′ Γιακουμάκης), Μανγκά (78′ Ιωαννίδης), Στανόγεβιτς (73′ Όμο), Σαβαντογκό, Μαρκόβσκι

ΑΕΛ (Τζανλούκα Φέστα): Κρίστινσον, Μόρας (31′ λ. τρ. Γκόλιας), Ζίζιτς, Γρομητσάρης, Καρανίκας, Ντέλετιτς, Ακόστα, Μιλοσάβλιεβιτς, Κοέφ, Πίτι (58′ λ. τρ. Χούμπτσεβ), Μπαργκάν (65′ λ. τρ. Νούνιτς).

Γκολ: 13′ Κοέφ – 82 αυτ. Γκόλιας

Κάρτες: 45′ Καραχάλιος, 49′ Μανγκ