Την ήττα με 2-0 γνώρισε ο Λεβαδειακός από τον Άρη στο «Κλεάνθης Βικελίδης» στον αγώνα που «έκλεισε» την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League.

Ήταν ένα παιχνίδι όπου ο Λεβαδειακός στάθηκε πάρα πολύ καλά και από το ξεκίνημα όλα έδειχναν ότι θα μπορούσε να πάρει και κάτι παραπάνω από έναν βαθμό. Ειδικά στο α’ μέρος η ομάδα του Άκη Μάντζιου ήταν απειλητική, δημιούργησε ευκαιρίες αλλά δεν μπόρεσε να τις αξιοποιήσει κάτι που κατάφεραν οι γηπεδούχοι και πήραν τη νίκη. Ακόμα και στο 2-0 ο Λεβαδειακός ήταν έτοιμος να ξαναμπεί στο παιχνίδι και να διεκδικήσει αυτό που του άξιζε αλλά ο Μαρκόφσκι δεν μπόρεσε να νικήσει τον αντίπαλο γκολκίπερ από τα 11 βήματα κι έτσι όλα τελείωσαν σε αυτό το λεπτό με τον Λεβαδειακό να παίρνει τις εντυπώσεις αλλά όχι και τον βαθμό ή τους βαθμούς σε ένα παιχνίδι που κάτι άξιζε να πάρει.

Πως κατέβηκαν…

Ο σχηματισμός του Άρη ήταν 4-2-3-1 με τους τέσσερις μπροστά από τον Κουέστα να είναι οι Βέλεθ και Δεληζήσης (κεντρικοί αμυντικοί), Τζανακάκης (δεξιά) και Μενέντες (αριστερά). Οι Μπάσα και Ματίγια αμυντικοί μέσοι. Ο Γκάμα σε ρόλο επιτελικού, με τους Ντιγκινί και Γκαρσία στα δύο άκρα της μεσαίας γραμμής. Στην κορυφή ο Γιουνές.

Ο σχηματισμός για τον Λεβαδειακό ήταν επίσης 4-2-3-1, με την τετράδα μπροστά από τον Επασί να αποτελείται από τους Ζησόπουλο και Φαβάρο (κεντρικοί αμυντικοί), Τσαμπούρη (δεξιά) και Ντιόγκο (αριστερά). Οι Μητρόπουλος και Όμο  αμυντικοί μέσοι. Ο Σουμπίνιο επιτελικός, με τους Σαβαντογκό και Ναγκίς στα άκρα της μεσαίας γραμμής. Στην κορυφή ο Μαρκόφσκι.

Φάσεις & Γκολ

10′ Καλή ενέργεια του Σουμπίνιο από δεξιά, σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή, άουτ.

16′ Σουτ Γιουνές μέσα από τη μεγάλη περιοχή, μπλόκαρε ο Επασί

18′ Καταπληκτική ενέργεια Μαρκόφσκι, σουτ από τη μεγάλη περιοχή, σε κόρνερ ο Κουέστα.

22′ Πέναλτι για τον Άρη. Το εκτέλεσε με πολύ όμορφο τρόπο ο Γιουνές και άνοιξε το σκορ για τον Άρη (1-0)

28′ Εκτέλεση φάουλ για τον Λεβαδειακό με τον Τσαμπούρη, αποκρούστηκε η μπάλα από τους αμυντικούς του Άρη, στην εξέλιξη της φάσης σουτ του Σουμπίνιο, απόκρουση Κουέστα

39′ Εκτέλεση φάουλ του Σουμπίνιο από αριστερά για τον Λεβαδειακό, η μπάλα πέρασε μόλις άουτ

Στο 36′ ο Λεβαδειακός ζήτησε πέναλτι  σε μαρκάρισμά του Nangis στην περιοχή των «κίτρινων», όμως, αντ’ αυτού πήρε κίτρινη κάρτα. στο 43ο λεπτό, σημειώθηκε εξάλεπτη διακοπή καθώς έσβησε ένας από τους προβολείς του γηπέδου. Ένα λεπτό νωρίτερα, ο Νανγκίς είχε παράλληλη σέντρα στην εστία του Κουέστα, που πέρασε άουτ.

42′ Σέντρα σουτ του Νανγκίς, η μπάλα βρήκε δοκάρι και πέρασε παράλληλα από την εστία του Κουέστα

43′ Σουτ του Σαβαντοογκό, μπλόκαρε ο Κουέστα

Sτο 43ο λεπτό, σημειώθηκε εξάλεπτη διακοπή καθώς έσβησε ένας από τους προβολείς του γηπέδου.

57′  Φάουλ για τον Άρη λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή. Εκτελεστής ο Μενέντεθ, απόκρουση ο Επασί, δοκάρι και στην επαναφορά ο Γκαρσία με πλασέ σκόραρε για το 2-0.

62′ Σουτ του Σουμπίνιο απόκρουση Κουέστα

64΄ Πέναλτι πήρε ο Λεβαδειακό, σε μαρκάρισμα του Δεληζήση στον Μαρκόφσκι. Εκτελεστής ο ίδιος που το κέρδισε, απόκρουση ο Κουέστα, σε κόρνερ ο Δεληζήσης

ΆΡΗΣ (Πάκο Ερέρα): Κουέστα, Τζανακάκης, Βέλεθ, Δεληζήσης, Μενέντεθ, Μπάσα, Ματίγια (76′ Σιώπης), Ματέο Γκαρσία, Μπρούνο Γκάμα (68′ Κολάσο), Ντιγκινί (84′ Παυλίδης), Γιουνές.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Άκης Μάντζιος): Επασί, Τσαμπούρης, Ζησόπουλος, Φαβάρο, Ζορντάο Ντιόγκο (53′ Χατζηλάμπρος), Μητρόπουλος (85′ Ιωαννίδης), Όμο, Σαβαντογκό, Σουμπίνιο, Νανγκί (77′ Μανγκά), Μαρκόβσκι

Γήπεδο: Κλεάνθης Βικελίδης

Διαιτητής: Γεώργιος Τάσης (Ηπείρου)

Βοηθοί: Ανδρέας Μεϊντάνας (Αχαΐας), Θεόφιλος Μουσιάδης (Ηπείρου)

4ος: Αθανάσιος Σέζος (Κιλκίς)

Γκολ: 22′ πεν. Γιουνές, 57′ Ματέο Γκαρσία

Κάρτες: 32′ Βέλεθ, 46′ Δεληζήσης, 63′ Μπρούνο Γκάμα – 36′ Νανγκί, 63′ Μητρόπουλος, 81′ Φαβάρο, 83′ Σουμπίνιο